piątek, 20 kwietnia 2012

Przepływy pieniężne w spółce - część pierwsza: przedsiębiorstwa w fazie zarodka

Przy zakupie PBG, boleśnie przekonałem się, jak ważne są przepływy pieniężne w spółce. Dlatego jestem zmuszony przybliżyć Wam zagadnienie to zagadnienie. Podzielę ten temat na trzy posty, w których opiszę przepływy charakterystyczne dla: firm rozwijający się, firm dużych i szacownych, oraz dla bankrutów. Dzisiaj spółki rozwijające się.

Przepływy I II III
Operacyjne + - +
Inwestycyjne + - -
Finansowe - + +

Przepływy pieniężne to odporna na oszustwa metoda badania, czy spółka działa tak, jak powinna. O ile rachunek zysków i strat pokazuje, jak spółka prowadzi sprzedaż, o tyle w rachunku przepływów widać wszystko, co robi spółka z pieniędzmi - możemy z tego rachunku wyczytać np. ile pieniędzy jest przeznaczone na badania, ile kosztuje obsługa długu itd. Omówmy pokazane wyżej przykłady, które są charakterystyczne dla spółek nie bankrutujących, ale nie będących firmami dużymi i szacownymi.

Przypadek I. Firma ta nie jest typowym start-upem, tylko spółką, która zmienia profil działalności, albo robi gruntowny "remont" swojej działalności. Zarabia na swojej podstawowej działalności (dodatnie przepływy operacyjne), sprzedaje majątek zbędny w działalności (dodatnie przepływy inwestycyjne) i spłaca zadłużenie (ujemne przepływy finansowe). Jeśli spotykamy taki rodzaj przepływów, powinniśmy sprawdzić, co działo się w spółce wcześniej. Jeśli miała ona problemy, albo następował wzrost kosztów produkcji, to znaczy, że zarząd nie wziął sobie do serca ciągłego cięcia kosztów. Jeśli po roku, w którym występuje taki przypadek przepływów, są kłopoty, to należy takie przedsiębiorstwa omijać. Jeśli natomiast restrukturyzacja się powiedzie, możemy liczyć na niskie koszty i większe zyski. Takie przepływy nie mogą trwać wiecznie. Ja odrzuciłbym spółkę, która wykazuje takie przepływy dłużej, niż 2 lata.

Przypadek II. Jest to typowa "firma dziecko", która nie prowadzi jeszcze produkcji, lub sprzedaży (ujemne przepływy operacyjne), kupuje maszyny, linie produkcyjne, tworzy film, czy pracuje nową technologią (ujemne przepływy inwestycyjne), jednak nie ma pieniędzy, żeby finansować swoją obecną działalność, dlatego zaciąga kredyty, lub emituje akcje (dodatnie przepływy finansowe). Mimo, że użyłem kilku słów ostrzegawczych, takie przepływy nie są złe - po prostu spółka się rozwija i jeśli pieniądze są dobrze wykorzystywane, to znaczy, że w końcu przepływy operacyjne staną się dodatnie. Uważać trzeba jednak na firmy, które opisują koszty, jako inwestycje. Wprawne oko zauważy, że coś jest nie tak, jednak w przypadku małych spółek, to dość częsta praktyka. Póki firma nie ma problemów z kredytami, taki typ przepływów może się utrzymywać. Jeśli spółka zacznie się chwytać brzytwy, to przepływy się zmienią i będziemy mieć sytuacje, jak w przypadkach, które opiszę w następnych poście w cyklu.

Przypadek III. Spółka prezentująca takie przepływy, prawdopodobnie intensywnie się rozwija. Nie jest to spółka raczkująca, bo zyskuje na swoich produktach (dodatnie przepływy operacyjne), ale kupuje ona majątek, który pozwoli tworzyć więcej, szybciej i być może taniej. Jednak firma nie ma pieniędzy na swój gwałtowny rozwój, więc zadłuża się (dodatnie przepływy finansowe). Taki typ przepływów jest dobry i nie należy w tym wypadku uciekać. Po prostu trzeba monitorować, czy spółka nie pakuje się w bagno. Jeśli tak jest, to na pewno przepływy operacyjne zmienią się w ujemne i wtedy spółka może się uwsteczniać.

W następnym wpisie z cyklu, omówię przepływy, które sugerują, że spółka będzie bankrutować. Jeśli ktoś czytał książki Petera Lyncha i uważa, że małe jest piękne, może spotkać w swojej karierze przepływy, które wymieniłem wyżej. Jednak same znaki to nie wszystko. Z rachunku przepływów pieniężnych musimy odczytać, jak pieniądze są wydawane. Szerzej napiszę o tym w ostatnim poście z tego cyklu, kiedy przedstawię wszystkie rodzaje przepływów.

3 komentarze:

 1. Very good blog you have here but I was wondering if you knew
  of any discussion boards that cover the same topics discussed in this article?
  I'd really like to be a part of online community where I can get comments from other experienced individuals
  that share the same interest. If you have any recommendations, please let me know.
  Kudos!

  Review my webpage - snoring

  OdpowiedzUsuń