środa, 28 grudnia 2011

Literatura dobrego inwestora część trzecia

Dzisiaj odbiegająca od schematu książka - książka, której jeszcze nie czytałem - nowa książka Tobiasza Malińskiego pt. "Dlaczego Twój makler wolałby, żebyś tego nie wiedział"

Chociaż tytuł może sprawiać wrażenie, że nie jest to książka typowo inwestycyjna, trzeba dokładnie zobaczyć, o czym właściwie jest ta książka. Nie jest to bajka o złych maklerach i zagubionych inwestorach - to książka ukazująca cały obraz sytuacji. Przy okazji udało mi się przeprowadzić z Tobiaszem wywiad na temat jego nowej książki oraz na temat wpływu doradców, na współczesny obraz giełdy

1. Dlaczego Twoim zdaniem ludzie często nie badają tego, co mówią im maklerzy?
Instytucje finansowe oraz ich reprezentanci są podmiotami oraz osobami zaufania publicznego. Ludzie nie weryfikują tego co mówią im maklerzy czy ogólnie – finansiści, bo uważają, że ludzie Ci działają w interesie przeciętnego Kowalskiego. Po drugie, przeciętni ludzie nie byliby po prostu w stanie zweryfikować wypowiedzi ludzi z branży finansowej, bo nie mają wiedzy inwestycyjnej i nie potrafią odróżnić dobrej od złej porady finansowej oraz inwestycyjnej.
2. Czy sądzisz, że na starcie samodzielny inwestor przegrywa z ogromnymi korporacjami?
Wszystko zależy od pola starcia, na którym dochodzi do konfrontacji inwestora indywidualnego z instytucjami. Jeśli inwestor będzie chciał rywalizować z nimi w zakresie krótkoterminowych spekulacji – przegra, ponieważ instytucje finansowe mają w tym zakresie dużą przewagę, choćby informacyjną. Jeżeli jednak inwestor indywidualny wykorzysta swoje atuty jakimi są mobilność, cierpliwość oraz brak presji ze strony konkurentów (z taką presją stykają się instytucje finansowe), może osiągać śmiało lepsze wyniki inwestycyjne. Myślę, że inwestor indywidualny może bez większych przeszkód uzyskiwać dwucyfrowe stopy zwrotu w ujęciu rocznym ze swoich inwestycji.
3. Wiele badań potwierdza, że fundusze akcji często przegrywają z teoretycznie mniej rentownymi funduszami obligacji. Czy uważasz, że na naszych oczach sytuacja się zmienia, czy jest to może wynik nieinteligentnego zarządzania funduszami akcji?
Przyznam szczerze, że nie śledzę rentowności funduszy akcyjnych w porównaniu do funduszy obligacji, jednak jedno jest pewne – potężne kapitały jakimi muszą obracać ogólnie fundusze inwestycyjne powodują konieczność ich lokowania w duże spółki. Inne fundusze inwestycyjne lokują pieniądze w podobne podmioty przez co wyniki funduszy zbliżają się do wyników indeksów giełdowych. Słusznie zauważyłeś, że jeśli zarządzający podchodzą mało inteligentnie do swojej pracy – wyniki przez nich wypracowywane będą kiepskie lub co najwyżej przeciętne. Uważam, że nie ma znaczenia w jakie aktywa inwestuje dany fundusze – jeśli jest zarządzany przez osobę z głową na karku, będzie dawał zarabiać inwestorom.
4. Jaki jest najgorszy błąd, jaki możemy popełnić, jeśli zasięgamy porady maklera? To trudne pytanie, ponieważ nie każdy makler zachowuje się tak samo. W zależności o co pytamy i jakiemu maklerowi zadajemy pytanie, taką uzyskamy odpowiedź. Uważam, że nie powinno się słuchać rad maklerów, którzy nie orientują się w zakresie tematycznym objętym pytaniem. Zawsze należy pytać właściwych osób, o właściwe rzeczy.
5. Kontrola podstawą zaufania - czy również w świecie inwestowania?
Tym bardziej w świecie finansów. Wystarczy spojrzeć na zachowanie banków podczas rozpatrywania wniosku kredytowego – bank ogólnie ufa klientowi, ale i tak musi go sprawdzić w zakresie jego zdolności kredytowej. Niestety świat finansów jest jedyną rzeczywistością, w której występuje tak wielu oszustów, że czasami trudno znaleźć kogoś uczciwego. Kontrola nie jest w zasadzie podstawą zaufania, bo jeśli kontrolujemy to nie mamy zaufania. W branży finansowej jednak czasami lepiej go nie mieć i kontrolować. W końcu w grę wchodzą nasze pieniądze.
6. Jak zdefiniowałbyś pojęcie ryzyka? Co tak naprawdę je stwarza? Brak wiedzy? Czynniki losowe? Niewidzialna ręka rynku?
Powstało mnóstwo prac naukowych na temat ryzyka. Oficjalnie mianem ryzyka określa się niepewność, którą można zmierzyć, czyli policzyć prawdopodobieństwo jej wystąpienia. Ryzyko wynika w zasadzie z dwóch czynników – z niepewności co do wystąpienia zdarzenia oraz niepewności co do skutków, które ono spowoduje. Tyle teoria. Ryzyko jest nieodłącznym elementem naszego życia, bo nie wiemy przecież co przyniesie przyszłość. Człowiek przez swoje zachowanie może albo minimalizować nieodłączne życiu ryzyko lub je dodatkowo powiększać. Można więc powiedzieć, że ryzyko istnieje, ale to jak sobie z nim radzimy zależy od nas. Jeśli mówimy o kimś, że zachowuje się ryzykownie oznacza to, że niepotrzebnie wystawia się na ryzyko lub po prostu swoim zachowaniem je potęguje. Zarządzanie ryzykiem znajduje się więc w mocy człowieka, w przypadku inwestycji giełdowych – inwestora.
7. Gdybyś sam został maklerem giełdowym - czego byś nie lubił w swojej pracy?
Przede wszystkim nie lubiłbym presji na osiąganie krótkoterminowych wyników finansowych. To chyba jedyna rzecz, do której nigdy bym nie przywykł :).

Poprzednia książka Tobiasza jest bardzo popularna i po prostu dobra - jako inwestorzy skoncentrowani, mamy dużą pewność, że poziom nowej książki Tobiasza jest równie wysoki:-)

3 komentarze:

 1. Poprzednia książka Tobiasza to najlepsza książka o giełdzie, jaką do tej pory czytałem. Ale dopiero po drugim przeczytaniu to zrozumiałem.
  Po tej lekturze wiadomo za co się zabrać, w która stronę ruszyć, a po przeczytaniu innych książek miałem w głowie myśli w stylu "fajnie się czytało, ale co ja w ogóle mam teraz zrobić, od czego zacząć?"

  OdpowiedzUsuń
 2. Witam. Strasznie ogólnikowy ten wywiad i przynajmniej mnie nie zachęcił do zakupu książki pana Malińskiego, niestety...

  OdpowiedzUsuń
 3. Regionalne ogłoszenia z Radomia. Szukasz skutecznego i lokalnego serwisu ogłoszeń drobnych? Jesteś z Radomia, powiatu Radom i nie chce ci się oglądać ogłoszeń z innych miejscowości? Zajrzyj zatem do lokalnego portalu z ofertami dotyczącego tylko miasta Radom. Wszelkie nasze oferty są w całości bezpłatne, dzięki czemu nie musisz się hamować i dopisuj swoje oferty do woli. Dodaj swoje oferty i sprawdź skuteczność naszego regionalnego portalu ogłoszeniowego Radom Lokalne.

  OdpowiedzUsuń